KRÓTKO O GRZE

Nowoczesne, komercyjne gry planszowe są świetną formą rozrywki i coraz częściej edukacji. Ale mają pewne ograniczenia w zakresie wykorzystania w procesie kształcenia. Przede wszystkim chodzi o maksymalną liczbę graczy. Zwykle wynosi ona nie więcej niż 5 osób. Odpowiedzią na ten problem jest wieloosobowa gra planszowa! 

“Europa: Nowe Rozdanie 1989-2019” to przede wszystkim wieloosobowa gra symulacyjna. W trakcie rozgrywki za pomocą jednego egzemplarza gry można zintegrować grupę liczącą nawet 45 osób, a więc całą szkolną klasę.

W grze „Europa: Nowe Rozdanie”  uczestnicy wcielają się w role przywódców 15 wybranych europejskich państw. Każde państwo to zespół złożony z 2-3 graczy. Spośród siebie wybierają osobę odpowiedzialną za politykę wewnętrzną (premiera) i zewnętrzną (ministra spraw zagranicznych). 

Gra toczy się na przestrzeni 30 lat (1989-2019) podzielonych na sześć etapów. Każdy z nich odzwierciedla zmiany i problemy kolejnych 5 lat. Gracze zajmują się sprawami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi, wojskowymi oraz nieoczekiwanymi wydarzeniami, którym nagle muszą sprostać. Dbają więc m.in. o bezpieczeństwo energetyczne, starają się o zwiększenie dobrobytu obywateli, przeprowadzają liczne reformy i dopasowują gospodarkę do współczesnych wyzwań globalizacji. Jednocześnie nierzadko muszą opowiedzieć po jednej ze stron w licznych europejskich sporach. Przede wszystkim zaś oddziaływują na proces integracji europejskiej. Mogą stać się członkami kilku międzynarodowych organizacji, w tym Unii Europejskiej lub NATO. Wówczas wspólnie wypracowują konsensus i rozwiązują konflikty targające Starym Kontynentem.

Do dyspozycji oddajemy graczom dużą planszę przedstawiającą Europę, która umieszczana jest w centralnym miejscu sali. Wokoło znajdują się stanowiska poszczególnych państw, na które składają się plansze państw z licznymi żetonami i znacznikami oraz karty. 

Metryczka

Liczba graczy: 15-45 (15 zespołów 1-3 osobowych)

Wiek graczy: 15+

Czas gry: 4-6h 

Autorzy: Łukasz Wrona, Piotr Krzystek, Sebastian Wacięga

Oprawa graficzna: Urszula Wrona, Tomasz Łomnicki

Konsultacje eksperckie: dr Piotr Wilczyński (Polskie Towarzystwo Geopolityczne)

 

KONTAKT

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content