KOMPONENTY GRY

Gra, która pozwala 45 wspólnie się bawić, musi zawierać mnóstwo różnorodnych komponentów. Chociaż potocznie używamy nazwy „gra planszowa”, to w skład naszej gry oprócz planszy wchodzą także karty, żetony, znaczniki, kości i wiele innych. 

Gra składa się nie tylko z wielu różnorodnych elementów, ale i zawiera ich cały ogrom. Wszystko po to, by jednorazowo bawić się mogło nawet 45 osób. 

Gra składa się z dużej planszy przedstawiającej Europę z państwami w obecnych granicach, na której wyróżniono te aktywne i nieaktywne. W przywódców tych pierwszych wcielają się uczestnicy rozgrywki. Plansza w trakcie gry znajduje się w centralnym miejscu sali, tak aby każdy w dowolnym momencie mógł przeanalizować swoją sytuację geopolityczną oraz sprawdzić aktualny status państwa w organizacjach międzynarodowych. Państwa posiadają też swoje atuty – kluczowe gałęzie gospodarki czy surowce, których mogą mieć nadwyżkę. Ułatwia to nawiązywanie relacji i handel. W trakcie gry na planszy umieszczane są odpowiednie żetony i znaczniki. Zaznacza się na niej również aktualny poziom integracji europejskiej oraz punkty skuteczności poszczególnych państw. Na obrzeżach planszy znajdują się pola regionów – Europy (dotyczy ww. państw nieaktywnych), Bliskiego Wschodu, Afryki, obu Ameryk i Dalekiego Wschodu. Z regionami także można handlować, ale wymaga to rozwoju infrastruktury. 

Podsumowując plansza ta służy głównie do spraw polityki międzynarodowej.

Drugim elementem są zestawy państwowe, których w grze jest 15. Każdy zestaw zajmuje jedną szkolną ławkę i mieści się w osobnym pudełku. Składa się z planszy państwa przedstawiającej kilkanaście różnych torów, na których znaczniki i żetony informują o aktualnym stanie gospodarki, jakości rządów, poziomie bezpieczeństwa narodowego czy kondycji społeczeństwa. 

Gracze wykorzystują również liczne żetony (m.in. zasobów finansowych) oraz znaczniki (np. surowców i dóbr). 

Ważnym składnikiem gry są karty celów, których każde państwo posiada aż 30, po 5 na etap. Karty są dwustronne, a każda z nich przedstawia jedno wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się przywódcy. Jego nazwa, grafika oraz komentarz historyczny pozwala uczestnikom poznać mnóstwo prawdziwych historycznych wydarzeń i postaci. 

Dodatkowo zestawy zawierają także broszurę informacyjna dotycząca kondycji danego państwa (pisaną z perspektywy początku gry, czyli przełomu lat 80 i 90 XX wieku), instrukcję oraz proporczyk z flaga

W skład gry wchodzą także karty agendy unijnej, które stawiają przed członkami UE problemy do rozwiązania. W trakcie każdego etapu przedstawiciele państw unijnych odbywają własne spotkania, podczas których decydują w jaki sposób funkcjonować będzie Unia. 

Gra zapakowana jest w dwie duże drewniane skrzynie, które zabezpieczają całość przed zniszczeniem i ułatwiają transport. Całość waży blisko 40 kilogramów! 

KONTAKT

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content