Członkowie

Członkowie stowarzyszenia

islam

Łukasz „Islam” Wrona – Prezes

Członek Rady Plemiennej, która w 2006 r. wymyśliła Pospolite Ruszenie. Rekonstruktor epok wszelakich – od średniowiecza po wiek XX. Koordynator kilku ostatnich projektów stowarzyszenia, a także autor gier planszowych i karcianych.

gruzin

Korneliusz „Gruzin” Krupa – Wiceprezes

Rekonstruktor, student historii i jedyny myśliwy w naszym Stowarzyszeniu. Odtwarza żołdaka w naszej chorągwi Lubomirskiego oraz pludraka służącego w zaprzyjaźnionym Regimencie Króla Jegomości. Trafił do nas poprzez forum związane z grą fabulanrą Dzikie Pola. Ma zdecydowanie największą frekwencję na wyjazdach i dumnie reprezentuje Pospolite Ruszenie zarówno w Polsce jak i za granicą.

krzystus

Piotr „Krzystus” Krzystek – Sekretarz

Piotr Krzystek to z wykształcenia i zamiłowania historyk. Poza historią interesuje się szermierką, rekonstrukcją historyczną, literaturą, grami planszowymi i karcianymi. Jest również kolekcjonerem znaczków, różnych staroci oraz numizmatykiem. Doświadczony i zapalony gracz, a także autor licznych scenariuszy do gier fabularnych oraz LARPów. Oprócz XVII wieku zajmuje się także odtwarzaniem średniowiecza oraz XIX i XX wieku.

mol

Łukasz „Mol” Pleśniarowicz

Znany ze swego poczucia humoru oraz brody, w Stowarzyszeniu od samego początku. Jako pierwszy prezes stowarzyszenia zawsze dbał o nas i atmosferę w grupie. Miłośnik LARPów, historii, dobrej muzyki, a także gier, których również jest… twórcą!

stilgar

Tomasz „Stilgar” Łomnicki

Czarny góral z ruda gębą, twórca memów i naczelny fejsbukowicz. W wolnych chwilach szyje koszerne ciuchy i zachęca do tego innych. Jako członek klubu Panudziesiętnika rad ginie pod jego komendą. Ma poczucie humoru, gdzie nie pójdzie to się z niego śmieją.

linku

Michał „Linq” Link-Lenczowski

Niekoleżeński, gburowaty maruda. Nikt go nie lubi bo jest abstynentem. Właściwie to jest też lebiegą. Nic nie potrafi zrobić sam, wszystko trzeba mu pokazać, a i tak nie zrozumie. Chciałby ale nie potrafi, na niczym się nie zna. Jest hajdukiem ale zawsze umiera pierwszy i okropnie przy tym krzyczy. Lubi cięty dowcip i ironię.

pablo

Paweł „Pabloo” Strojny

Członek-założyciel, dumny właściciel przerażających-blizn-sprzed-eonów. Jak każdy Poruszak fan musztry i Panudziesiętnika; ponadto gier planszowych, fotografii i sportów zespołowych. Ze względu na vacat przyjął niewdzięczną rolę jawnego spiskowca i kryptoopozycjonisty. W wolnych chwilach psycholog, badacz i wykładowca.

gryguc

Piotr Gryguć

Hajduk – genetyczna krzyżówka mazowieckiego warchoła i podlaskiego wygnańca. Znany jako doskonały kierowca. Niestety jako wygnaniec przebywający od roku w niewoli gdzie był zmuszony do kopania dołków. W wolnych chwilach pozoruje pisanie doktoratu z historii. Kiedyś wystawiono mu papiery poświadczające fanatyczne ukierunkowanie na przeszłość – historyk i archeolog.

ewa

Ewa „Inka” Zygadło

W stowarzyszeniu już od dobrych paru lat. Ostatnio ze względu na częste podróże po Europie brak jej czasu na aktywność rekonstrukcyjną. Hobbystycznie zajmuje się fotografią. Dzięki niej możemy podziwiać jej młodsze rodzeństwo w barwach Lubomirskich.

fafel

Mikołaj „Fafel” Zygadło

Jeden z młodszych (wiekiem, nie stażem) członków Stowarzyszenia. Dobrze się bawi wykonując komendy dziesiętnika jak i kopiąc okopy. Aktualnie uczy się w technikum na informatyka. Hobbystycznie wozi rekonstruktorów na rekonstrukcje.

trollu

Marek „Trollu” Piwoński

Skromny rekonstruktor, znany ze swojej łagodności, żarliwej miłości do bliźnich, ku swemu przerażeniu i nolens volens, generalna postać sekciarskiego kultu Panadziesiętniku. Spotkawszy nie dokarmiać. Nie lubi pić alkoholu.

slawek

Sławomir „Dziadek” Furtak

Standardowy piechur – śpi, je, maszeruje na rozkaz. Ma wielkie ambicje awansować z czwartego od lewej w drugim szeregu na szóstego od prawej w trzecim. Doskonały obserwator, nie zna komend musztry a i tak wykonuje je poprawnie. Jak każdy Lubomirski hajduk gorliwy akolita Pana OŻW* Dziesiętnika. Kiepsko walczy szablą i nie umie wysoko skakać.

*Oby żył wiecznie.

wincent

Paweł „Wincent” Nowak

Drugą, po funkcji Jaśnie Wielmożnego Pana Dziesiętnika, obozową szarżą jaką może piastować piechur jest funkcja kucharza. I ten wielki zaszczyt dzierży w swym rondlu Wincent człowiek skromny, dbający o to by cały oddział był możliwie smacznie oraz pełnie odżywiony. Marzy o tym, by w końcu przygotować na ucztę po bitwę szlachetną dziczyznę z dzika!

furman

Rafał „Furman” Lega

Człowiek wielce nieodpowiedzialny, aczkolwiek pomocny i radosny. Krzykacz sejmikowy i warchoł. Poza tym kmiot i gbur.

velma

Jacek „Velma” Curyło

Velma to dzielny piechur z żeńską ksywą. Przypuszczalnie jedyny hajduk w stowarzyszeniu, który lubi wchodzić do wody na dłużej niż to konieczne gdyż pasjonuje go nurkowanie. Jak inni kultywuje Panu Dziesiętniku, chociaż często jest przez niego ganiony za karygodne błędy podczas musztry.

adrian

Adrian „Liissu” Lesiczko

Zwany Liissem, to aktywny przedstawiciel nielicznej pludrackiej strony naszego stowarzyszenia. Z wykształcenia historyk, miłośnik siedemnastowiecznej sztuki wojennej oraz figurowych gier bitewnych. Poza tym cichy, mało dyskutuje i zawsze zgadza się ze zwierzchnikami. Po „Mocarzu” wywija sztandarem jakby się z nim urodził, budząc podziw, zachwyt i zazdrość zarówno wśród przeciwników jak i sojuszniczych oddziałów. Oprócz tego, wzór skromności i przykładny abstynent.

bardziej

Ryszard „Bardziej” Kędra

Straszliwy leń i obibok. W sumie nie wiadomo, którym z nich jest Bardziej. Do działania potrafi zmusić go jedynie ostateczna konieczność, ale jak się ruszy, to doprowadzi sprawy do końca. Czasem gada z sensem, ale zazwyczaj poziom abstrakcji jego wypowiedzi jest zatrważający. Jeden z ulubieńców Panu Dziesiętnika, który uczy go (jako wybrańca) szermierki.

szymon

Szymon Kukla

Dla ułatwienia zwą go Boratem, a czasami Jonaszem. Jest krnąbrny i leniwy, z lubością oddaje się dezercjom. Kraków ma swojego smoka, a Wiśnicz ma Szymona, który żywi się młodymi pasjonatami historii. Miłośnik zaglądania do garów i pasjonat szermierki łyżką, nożem i widelcem.

monika

Monika Jędrzejek

Roztargniona osóbka, którą do Poruszka przyjęto żeby zrównoważyć ilość rudych w obozie. Chociaż czasem bywa złośliwa ma duże poczucie humoru i bywa, że ratuje obóz przed śmiercią głodową.

monika

Daria Włodek

Myśl o przystąpieniu do Poruszaka długo we mnie dojrzewała, bo przecież z rekonstrukcją XVII wieku nie mam nic wspólnego. Ostatecznie ugięłam się pod urokiem osobistym szanownych piechurów, a moim zadaniem będzie agitacja na rzecz stworzenia oficjalnej sekcji drugowojennej (i zrobienia w końcu wiatki).

noname

Szymon „Keksu” Zygadło

Z keksa powstałem – cebulą się stałem. W keks się obrócę – cebulę odrzucę. Byłem jamajskim listonoszem – zostałem hajduckim doboszem. Bębnić mogę życie całe – Lubomirską szerzyć chwałę.

lukasz

Łukasz „Hart” Rutka

Nowy narybek w rekonstrukcji i hajducki rekrut. Miłośnik dawnego uzbrojenia i wojskowości. Pełen zapału i dobrych chęci nie może się już doczekać chwili gdy stanie w szeregu w pełnym moderunku: z rusznicą na ramieniu i czekanem w garści. Choć hajducka rzeczywistości może sprawić, że prędzej legnie na słomie z butelczyną za pasem i kuflem w dłoni.

abrat

Andrzej Abratowski

Wielki fan łucznictwa oraz koni. O jego wiedzy może świadczyć fakt prowadzenia przez niego warsztatów w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ponadto rzemieślnik, który od czasu do czasu pomaga nam uzupełniać braki w ekwipunku. Wierzymy, że stanie z nami w szeregu, jako prosty i dzielny hajduk.

starosta

Michał „Starosta” Krużołek

Michał „Starosta” Krużołek

asia

Joanna „Chusteczka” Kapuścińska

Joanna „Chusteczka” Kapuścińska

piotrek

Piotr Sobstel

Piotr Sobstel

dawid

Dawid Kuźba

Dawid Kuźba

Honorowi członkowie stowarzyszenia

ola

Aleksandra Mochocka

Zawsze gotowa doradzić w przypadku strojów, sposobów szycia i najlepszej drogi w utrzymaniu odpowiednio wysokiego poziomu rekonstrukcji. Ostatnimi czasy rzadziej bywa na rekonstrukcjach, ale wierzymy, że wraz z Michałem postanowią to niedługo zmienić.

michal

Michał Mochocki

Twórca scenariuszy larpowych, wielki promotor kultury sarmackiej, jest autorem wielu inicjatyw mających na celu przybliżenie jej innym ludziom. Był jednym z głównych twórców Projektu DEMOkracja. Ponadto od czasu do czasu ze swą małżonką bywa na rekonstrukcjach, chociaż liczymy na zwiększenie tej częstotliwości.

agnieszka

Agnieszka Litworowska

Prawdziwa przyjaciółka Pospolitego Ruszenia, która od samego początku pomagała nam w rozkręcaniu całego Stowarzyszenia. Ponadto kilkakrotnie była z nami na wyjazdach rekonstrukcyjnych. Obecnie z powodu rozlicznych zajęć nie może tak aktywnie uczestniczyć, ale zawsze możemy liczyć na jej obecność na zebraniach i wspólnej Wigilii.

michal

Michał Litworowski

Jeden z członków założycieli, człowiek, który pojawi się na rekonstrukcji gdy tylko materiał na jego strój zostanie sporządzony odpowiednio. Niestety tkanie materiału srebrną nicią z księżycowego pyłu trwa długo. Ale jak już się skończy – nastanie nowy świt w rekonstrukcji!

maciej

Maciej Dubiel

Zwany “Tiamatem” oraz “Lewiatanem” dzięki niezwykłym talentom, o których krążą legendy. Nikt nie spodziewał się, że w takim dzielnym ciele zamknięty jest duch pradawnych stworów, które przy odpowiednich warunkach wydają donośne dźwięki.

lasak

Tomasz Łasak

Dzielny hajduk, który ostatnimi czasy mniej z nami jeździ, ale cały czas wspiera i zachęca do rozwoju. Naczelny propagator zakupu broni palnej. Kiedy zobaczycie nasz oddział z arkebuzami, będziecie wiedzieli czyja to zasługa.

boguslaw

Bogusław Franczyk

Kolejny góral, tym razem biały, chociaż o włosach krętych jak u fauna. Wielki fan ręcznego szycia strojów, nie raz reperował nam namioty, tworzył koszule i snapsacki. Ponadto archeolog zajmujący się… Afryką!

noname

Michał „Janko” Bylina

Rekonstruktor działający od 2006 roku. Były brat rycerz XIII w. zakonu Braci Dobrzyńskich, a obecnie jeden z wielu hajduków pana Lubomirskiego. Do jego głównych zainteresowań oprócz historii należy muzyka (zwłaszcza dawna) oraz języki obce. Z wykształcenia muzyk, kontrabasista. Gra co prawda na instrumencie współczesnym, ale na przyszłość ma zamiar postarać się o własne barokowe violone.

kasia

Katarzyna Kukla

Uwielbia podróżować, jest świetnym nawigatorem mimo tego, że nigdy nie wie, z której strony jest sterburta, a z której bakburta. Organizator wyjazdów. Mechanik z powołania. Włada igłą i nitką na wielu frontach. Przez trzy lata wolała się włóczyć z piką na polach bitew, zamiast ubierać się w perły. Kancelista, buchalter, kuchcik i piekarz. Zawsze chciała być hajdukiem z Wiśnicza, ale została matką.

adam

Adam Ledwoń

Adam Ledwoń