Rekonstrukcja

Czym jest rekonstrukcja historyczna?

Parę słów o naszym hobby

Jedną z podstawowych aktywności, w którą zaangażowane jest nasze Stowarzyszenie jest rekonstrukcja historyczna. Hobby to wymaga dużej wiedzy, cały czas aktualizowanej, oraz cierpliwości w poszukiwaniu nowych źródeł, a także by nie zrażać się podczas pierwszych niepowodzeń.

Czym dokładniej jest rekonstrukcja historyczna? To przede wszystkim próba odtworzenia ubiorów, sprzętów, uzbrojenia z minionych epok w taki sposób, aby były one jak najbardziej zbliżone do oryginałów. Dlatego też ubrania, które mamy na sobie staramy się szyć ręcznie, za pomocą materiałów, które były dostępne w danym okresie. Analizujemy ikonografię oraz zachowane wykroje, by móc zbliżyć się do wyglądu odpowiednich strojów. Podobnie sprawa wygląda w przypadku broni i sprzętów obozowych jak namioty, krzesła, stoły bądź skrzynie.

KD01
KD01

To jednak nie wszystko. Nie liczy się dla nas sam strój oraz uzbrojenie, ale także pozostałe elementy, które związane są z przeszłością i pozwalają nam lepiej zrozumieć dawną epokę. Dlatego część z nas pokusiła się o odtworzeni dewocjonaliów (krzyżyki, różańce), inni uczą się zasad gier znanych tamtym okresie i starają się zrekonstruować przedmioty potrzebne do grania w nie (w tym plansze, karty, kości). Część posiada nawet dukaty wzorowane na monety z interesujących nas czasów. Nie brak chętnych, którzy starają się śpiewać pieśni z epoki, grać na instrumentach zapomniane melodie, opowiadać znane wtedy anegdoty i facecje. Mamy także kilku pasjonatów kulinariów!

Jak widać pod pojęciem "rekonstrukcja" kryje się hobby o bardzo szerokim zasięgu. To także sposób na powiększanie swej wiedzy, bo wymaga od nas ciągłego badania i bycia na bieżąco z badaniami. To także sposób na poznanie fantastycznych ludzi, którzy dzielą podobne pasje oraz zwiedzenia świata gdyż imprezy rekonstrukcyjne odbywają się w wielu krajach.