Śladami BOHATERów

Projekt poświęcony jest popularyzacji historii powstania styczniowego za pomocą gry wielkoformatowej oraz lekcji żywej historii. Zaprojektowaliśmy grę poświęconą przebiegowi walk z lat 1863-64, ze szczególnym uwzględnieniem działań w wymiarze strategicznym i operacyjnym. 

Gra wielkoformatowa to niezwykła forma gry planszowej, którą wyróżnia ogromny rozmiar. Gra składa się z dużej planszy o wymiarach 6 na 6 metrów wydrukowanej na płótnie banerowym. Pozwala ono na chodzenie po planszy uczestnikom i przemieszczanie dużych, drewnianych figur i pionków reprezentujących kolejne oddziały powstańcze i kolumny wojsk rosyjskich. 

W rozgrywce uczestniczyć mogą dwa kilkuosobowe zespoły, które wcielają się w stronę dowódców polskich i rosyjskich. Aby najlepiej oddać asymetryczny charakter walk, obie strony mają nieco inne warunki zwycięstwa.

Jesienią 2023 roku przeprowadzimy szereg Spotkań z Historią w 5 miejscowościach w Polsce. Każde Spotkanie składać się będzie z 2 rozgrywek w grę wielkoformatową – jedna po drugiej – prowadzonych przez 2 edukatorów. Symultanicznie, gdzieś obok w salach, prowadzone będą lekcje żywej historii poświęcone wybranym dowódcom i starciom z okresu powstania. Lekcje prowadzone będą przez 2 edukatorów-rekonstruktorów historycznych ubranych w repliki mundurów i strojów z epoki. Prezentować będą wyposażenie i uzbrojenie (repliki), w tym broń białą i palną. Lekcje wzbogacone zostaną o prezentację multimedialną wykorzystującą ikonografię z epoki oraz fragmenty filmów. 

Dodatkowo eksponowana będzie wystawa poświęcona powstaniu złożona z 2 części, drukowanych na roll-upach. Przygotowane materiały – grę w wersji print&play, scenariusz lekcji i wystawę – będzie można wkrótce pobrać. 

Zadanie publiczne „Śladami bohaterów – lekcje i rozgrywki w 160. rocznicę powstania styczniowego” jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content