W Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, obchodzonym w 2020 roku w 400. rocznicę jego śmierci, zrealizowaliśmy projekt, który przybliżał odbiorcom piękno i bogactwo staropolskiego języka. Inspiracją do tego były pisma, mowy i listy hetmana, które w niezwykle poruszający sposób prezentują odważnego wodza, zręcznego polityka i wrażliwego człowieka.
Projekt polegał na opracowaniu autorskiego scenariusza spotkań, które składały się z 2-godzinnych warsztatów retoryczno-językowych oraz 3-godzinnych inscenizacji sejmowych realizowanych w formie prostych larpów. W październiku 2020 r. przeprowadziliśmy 12 spotkań dla blisko 300 osób – uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dorosłych i seniorów.
Gospodarzami spotkań byli m.in.:
Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach i Szkoła Podstawowa w Jerzmanowicach
Zespół Szkół w Nowej Sarzynie
Fundacja Banici Zamojscy, Zamość
Park Miniatur kresowych Archipelagu Roztocze
Muzeum Kresów w Lubaczowie, Zespół cerkiewny w Radrużu
Szkoła Podstawowa nr 19 w Białymstoku
Szkoła Podstawowa nr 10 w Białymstoku
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu
Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach
Salezjański Zespół Szkół Publicznych w Zabrzu
Partnerem w projekcie było Krakowskie Stowarzyszenie Mówców a wśród ekspertów znalazł się prof. Jacek Kowalski i dr Michał Mochocki.
W 2021 roku, w ramach obchodów 400. rocznicy śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza, kontynuujemy projekt pod nazwą “Władaj słowem jak Chodkiewicz”
Miły wójcie, cóż się dzieje, Aboć się ten ksiądz z nas śmieje! Mało śpiewa, wszytko dzwoni, Msza nie była jako…
Królowi hymn możnemu śpiewajmy, Kameny! Bogu naprzód: bez Boga nic nie godno ceny: On stworzył, on sprawuje, on oświeca tego Żywotem, szczęściem, sławą: król sam zna samego…
Zjachaliście się w imię Pańskie na opatrowanie niebezpieczności Koronnych, abyście to, co się do upadku nachyliło, podparli; co się skaziło, naprawili; co się zraniło, zleczyli; co się rozwiązało, spoili…
Była przypowieść u Grekow: tak żyj, jakoby tego nikt nie uczuł, żeś był na świecie. Którą przypowieść Plutarch szkaluje, i gani, a wywodzi, iż nikomu w tej ciemności żyć nic przystoi…
I. Dzieje wojny chocimskiej. Polskę uważali Turcy od czasów Batorowych za hołdownika, ale bardzo niesfornego…
Moja nadobna dzieweczko, moje kochanie!…
Pospolite Ruszenie
Oświecenia 33/66
31-636 Kraków
KRS: 0000327745
NIP: 6812002914
REGON: 120914626
660 730 930