Europa Nowe Rozdanie

gra wieloosobowa

PROJEKT

EUROPA: Nowe Rozdanie 1989-2019 to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych. Tematyka działań ma charakter interdyscyplinarny. Wydarzenia i procesy ostatnich dekad ukształtowały nasz obecny świat. Ich poznanie jest kluczowe dla zrozumienia rzeczywistości geopolitycznej przez młodych ludzi – obywateli Europy. W ramach projektu ostatnie 30 lat Starego Kontynentu przedstawione zostanie z perspektywy historycznej, politycznej, ekonomicznej i społecznej.  

CELE PROJEKTU

przybliżenie młodzieży problematyki europejskiej

wzmocnienie umiejętności krytycznego myślenia

wzrost obywatelskiego zaangażowania w skali krajowej i kontynentalnej

O GRZE

“Europa: Nowe Rozdanie 1989-2019” to przede wszystkim wieloosobowa gra symulacyjna. W trakcie rozgrywki za pomocą jednego egzemplarza gry można zintegrować grupę liczącą nawet 30 osób, a więc całą szkolną klasę.

Gry symulacyjne z powodzeniem wykorzystywane są od wielu lat w biznesie. Z ich pomocą szkoli się kolejne pokolenia menedżerów, dyrektorów czy pracowników. Pozwalają ona z szerokiej perspektywy spojrzeć na funkcjonowanie firmy czy instytucji, poznać wszystkie czynniki wpływające na ich sukcesy oraz podejrzeć trybiki zapewniające efektywne działanie. Uczestnicy takich gier mogą bezpiecznie, bez ryzyka, testować różne strategie zarządzania. Uczą się więc popełniać błędy przy planszy a nie w prawdziwym życiu. Przygotowują się tym samym do podejmowania nieszablonowych decyzji i przewidywania konsekwencji swoich kroków. Od dwóch wieków gry symulacyjne z powodzeniem wykorzystują również wojskowi, kształcąc oficerów. Wszystko po to, by niepotrzebnie nie szafować podczas konfliktów życiem żołnierzy i cywilów. Gry wieloosobowe oparte są także na mechanizmie negocjacji z innymi graczami. To zaś podstawa kształcenia tak ważnych obecnie kompetencji miękkich. To tylko wybrane zalety wykorzystywania gier symulacyjnych.

W grze „Europa: Nowe Rozdanie”  uczestnicy wcielą się w role przywódców wybranych europejskich państw. Gra toczyć się będzie na przestrzeni 30 lat (1989-2019) podzielonych na sześć etapów. Każdy z nich odzwierciedla zmiany i problemy kolejnych 5 lat. Gracze zajmować się będą zarówno sprawami wewnętrznymi swojego państwa, jak i zewnętrznymi zagadnieniami. Zadbają o bezpieczeństwo energetyczne, postarają się o zwiększenie dobrobytu obywateli, przeprowadzą liczne reformy i dopasują gospodarkę do współczesnych wyzwań globalizacji. Jednocześnie będą musieli się opowiedzieć po jednej ze stron w licznych europejskich sporach. Przede wszystkim wpłyną zaś na proces integracji europejskiej. Będą mogli stać się członkami kilku międzynarodowych organizacji, w tym Unii Europejskiej lub NATO. Wówczas wspólnie będą musieli wypracowywać konsensus i rozwiązywać konflikty targające Starym Kontynentem.

Do dyspozycji oddamy graczom dużą planszę przedstawiającą Europę, która znajdować się będzie w centralnym miejscu sali. Wokoło znajdować zaś będą się stanowiska poszczególnych państw, na które składać się będą plansze polityki wewnętrznej, żetony oraz karty. W ramach spotkań w każdej ze szkół i uczelni przeprowadzimy jedną czterogodzinną rozgrywkę poprzedzoną prezentacją i podsumowaną dyskusją.

Poniżej prezentujemy zdjęcia historycznej gry symulacyjnej Intermarium, którą zaprojektowali w 2018 roku członkowie naszego stowarzyszenia dla Fundacji Jagiellońskiej.

O DEBATACH OKSFORDZKICH

Następnego dnia po rozgrywce w grę symulacyjną, uczestnicy wezmą udział w profesjonalnej debacie oksfordzkiej. O ile gra poświęcona była historii ostatnich 30 lat na Starym Kontynencie, o tyle temat debaty związany będzie z przyszłością –  najbliższymi trzema dekadami. 

 

Celem debaty jest dyskusja nad tezą. Debatujący podzieleni są przeciwników tezy oraz jej obrońców. Pozostała część uczestników zajmuje miejsca dla niezdecydowanej publiczności. Wszystkim przewodniczy marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Na zakończenie debaty publiczność będzie mogła zabrać głos oraz opowiedzieć się po jednej ze stron. 

 

Debaty w projekcie poprowadzą doświadczeni eksperci z Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców. Właściwą debatę poprzedzą warsztaty.

FINAŁ

Laureaci 12 spotkań zostaną zaproszeni do Krakowa na finał projektu. Najlepsi uczestnicy rozgrywek i debat wezmą udział w spotkaniu z decydentami i ekspertami. Spotkanie będzie okazją do wymiany myśli, pomysłów, potrzeb i refleksji m.in. na temat polityki młodzieżowej. Jednym z jej aspektów jest edukacja szkolna. Ta zaś może wkrótce potrzebować zasadniczych reform. Nowoczesna szkoła to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale i wykorzystanie jej w praktyce. To także podejście interdyscyplinarne, problemowe i angażujące emocje. W trend wpisują się zarówno gry symulacyjne, jak i debaty. Podczas finału laureaci będą mieli więc okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami z osobami, które mogą mieć wpływ na kształt europejskiej oświaty. Zaś sami eksperci zobaczą na własne oczy – podczas decydującej rozgrywki – jak w praktyce wygląda edukacja z wykorzystaniem symulacji i jakie efekty może przynosić. 

DZIAŁANIA

jesień 2020

projektujemy autorską grę symulacyjną i tworzymy scenariusze debat

jesień 2021

prowadzimy czterogodzinne rozgrywki w 12 małopolskich szkołach i uczelniach

 

jesień 2021

prowadzimy trzygodzinne debaty oksfordzkie w 12 małopolskich szkołach i uczelniach

 

koniec roku 2021

zapraszamy na finałowe spotkanie z decydentami i ekspertami w Krakowie

 

PARTNERZY

Projekt realizowany dzięki wsparciu ze środków Programu Erasmus +

KONTAKT

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930