Projekt Demokracja

Projekt edukacyjny

Projekt DEMOkracja był największym polskim projektem wykorzystującym edu-larpy. W trakcie 63 larpów udział wzięło ok. 1100 uczniów z małopolskich gimnazjów. Tematem przewodnim projektu był polski parlamentaryzm i szlachecka demokracja. Motywem przewodnim były wydarzenia z początku XVII wieku, kiedy to szlachta pod wodzą Mikołaja Zebrzydowskiego wypowiedziała królowi posłuszeństwo i zawiązała rokosz. 

Każda z klas biorących udział w projekcie odtwarzała na pierwszym etapie projektu sejmik wybranej ziemi lub powiatu. Debatowała o wierności królowi lub akcesie do rokoszu. Musiała jednak rozstrzygnąć też lokalne, charaktertyczne dla regionu który odtwarzała sprawy (np. problem najazdów tatarskich, zamieszanie spowodowane dymitriadami). Larp kończył się wybraniem posłów, czyli trzech laureatów, którzy przechodzili do kolejnego etapu i reprezentować mieli stanowisko swojej ziemi, czyli szkolnej klasy. Drugi etap projektu symulował obrady sejmiku prowincjonalnego. Finał projektu odbył się w grudniu 2012 r. w auli krakowskiego Audytorium Maximum. Finaliści wzięli udział w larpie przedstawiającym sejm walny, an którym doszło do pogodzenia się szlachty z królem. Następnie uczestniczyli w panelu eksperckim, w którym wziął udział m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Andrzej Waśko, dr hab Arkady Rzegocki i dr Michał Mochocki. 

800 uczestników projektu otrzymało edukacyjną gre planszową “Konsensus”, którą stworzyli członkowie stowarzyszenia. Gra w zabawny sposób, odwołujący się do powszechnie znanego i lubianego wśród młodych osób świata fantasy, obrazowała działanie parlamentu i poszukiwania cennego konsensusu pomiędzy politykami reprezentującymi różne grupy interesów. 

Projekt realizowany był w ramach Grantu Szwajcarskiego.

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content