W PAŁACU NAFTOWEGO FILANTROPA

larp o Władysławie Długoszu

Każdy słyszał o Ignacym Łukasiewiczu, pionierze polskiego przemysłu naftowego. Ale czy wiesz, że jemu podobnych naftowych przedsiębiorców było wielu?  Jednym z nich był Władysław Długosz (1864-1937), filantrop zasłużony dla ziemi gorlickiej. Tej niezwykle ciekawej postaci poświęciliśmy projekt edukacyjny, który został zrealizowany jesienią 2021 roku. Nosił tytuł “W pałacu naftowego filantropa – larp o Władysławie Długoszu”  i został dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – 2021. 

WŁADYSŁAW DŁUGOSZ

Pochodzący z Krakowa bohater związał swój los z ziemią gorlicką, która od drugiej połowy XIX wieku przeżywała naftowy boom. Przyszły magnat naftowy i senator II Rzeczpospolitej, początkowo nie miał szczęścia do nafty – stracił swoje oszczędności w nietrafionych odwiertach. Zatrudnił się u kanadyjskiego pracodawcy Williama Henry Mac Garveya (założyciela słynnej fabryki narzędzi Glinik), który wysłał go z ziemi gorlickiej do Borysławia (dzisiejsza zachodnia Ukraina). Wytrwałość i umiejętności techniczne zwróciły się przedsiębiorcy. Dowiercił się w Borysławiu bardzo obfitych złóż. Wkrótce stał się nie tylko milionerem, ale również skutecznym przedstawicielem młodej branży naftowej w zaborze austriackim. Zaangażował się też w działalność niepodległościową w Polskim Stronnictwie Ludowym. Pod koniec I wojny światowej wygłosił w wiedeńskim parlamencie znaczącą mowę niepodległościowej. W Siarach odnalazł miłość swojego życia – Kamilę z Dembowskich – oraz swoją rezydencję. Do dziś ozdobą miejscowości jest przebudowany przez Długosza pałac. Mieszkańcy Siar i okolicy wspominają go również jako dobrego pracodawcę i filantropa, który chętnie udzielał pomocy lokalnej społeczności i stawiał na podniesienie poziomu edukacji finansując między innymi internaty dla polskiej i łemkowskiej młodzieży. 

PRZEBIEG PROJEKTU

Projekt oparty był na metodzie larp, czyli połączenia gry fabularnej z teatrem improwizowanym. W przeciwieństwie do poprzednich przedsięwzięć stowarzyszenia (np. BARSKA, Czarne Złoto, Projekt DEMOkracja), tym razem postanowiliśmy pomóc uczestnikom stworzyć własnego larpa. Zadania podjęła się grupa blisko 20 uczennic z dwóch szkół podstawowych – z Siar i Sękowej. Wzięła udział w intensywnym kursie projektowania larpów, składającym się z 4 warsztatów stacjonarnych i 2 spotkań online. Łącznie kurs trwał 26 godzin! 

Kurs został zaprojektowany i przeprowadzony przez doświadczonych trenerów, autorów licznych larpów i gier poświęconych tematyce naftowej oraz reżysera teatralnego. 

Rezultatem kursu był scenariusz “Bal w Siarach”. Przenosił on uczestników do początku XX wieku do chwili gdy Władysław Długosz stoi u progu swojej wielkiej kariery. Organizuje on wówczas tytułowy bal, na który zaprasza przedstawicieli największych naftowych firm z całej Europy. Rozważa bowiem zawiązanie spółki z kompanią, która wyda mu się godna zaufania i wykaże się kompetencjami oraz niezbędną w interesach ogładą. W tym celu Długosz wraz z małżonką będzie bacznie obserwował zachowanie swoich gości – dyrektorów i ich żon, dzieci, wspólników, inżynierów, prawników oraz przybyłą wraz z nimi służbę. 

Uczennice objęły funkcje animatorek zabawy. Odgrywały rolę krewnych gospodarzy oraz ich służbę. Obsługiwały zadania i uczyły wielu aktywności, którymi następnie można było popisać się przed panem Długoszem. Wśród nich był np. taniec (wiedeński walc), rysunek, , haftowanie, śpiew, kuchnia, savoir-vivre czy naftowa terminologia i chemiczne ciekawostki. 

Graczami byli zaś ich koledzy i koleżanki ze wspomnianych szkół. Larp został przeprowadzony dwukrotnie w dniu 10 listopada 2021 roku. Łącznie w kursie oraz larpie wzięło udział 74 uczniów z podgorlickich miejscowości oraz 16 osób dorosłych. 

Co niezwykle ważne larp odbywał się na terenie pałacu Władysława Długosza i otaczającego go ogrodu w Siarach. Obecnie pałac ten, rozbudowany przez właściciela na początku XX wieku, znajduje się w prywatnych rękach Państwa Schabińskich. Jesteśmy bardzo wdzięczni za udostępnienie i możliwość wykorzystania i zaaranżowania licznych sal i pokojów, które pozwoliły uczestnikom przenieść się w czasie o ponad 100 lat!

Projekt został dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – 2021

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content