W 2024 roku będziemy realizować dwa programy edukacji historycznej:

1. POLSKA –HISZPANIA. HISTORIE NIEOCZYWISTE

Dzięki wnioskowi złożonemu do Senatu, będziemy rozwijać rozpoczęte w zeszłym roku działania edukacyjne dla polskiej młodzieży w Hiszpanii. 

Czego dotyczy program?

– Nawiązanie do najlepszych tradycji XVI wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów
– Przedstawienie Polski jako kraju o długiej tradycji demokracji, tolerancji religijnej i stojącego na straży wolności swojej i swoich sąsiadów.
– Wskazanie powiązań pomiędzy historią Polski i Hiszpanii,krajami przeżywającymi swój „Złoty Wiek” w tym samym XVI wieku.
– Przeprowadzenie cyklu zajęć prowadzonych przez profesjonalnych rekonstruktorów historii, wypełnionych gawędami, mnóstwem rekwizytów, replik i możliwości dotknięcia historii na żywo.

Odzwiedzimy Madryt i okręg madrycki. Będziemy w Murci, Granadzie a także innych miejscach Andaluzji. 

2.  RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW I KRÓLESTWO HISZPANII. NA STRAŻY DWÓCH KRAŃCÓW EUROPY

Dzięki współpracy z polskim MSZ, będziemy realizować bardziej rozbudowany projekt edukacji historycznej, który zawiera wiele elementów: 
-prezentacja polskiej historii podczas publicznego wydarzenia polinijnego skierowanego także do społeczności hiszpańskiej
– warsztaty, które będą się skupiać na tworzeniu narzędzi, przy pomocy których można promować/zapoznawać się z historią Polski Szlacheckiej, takie jak proste gry planszowe lub terenowe, kwizy/konkursy/debaty , prezentacje historyczne i proste rekonstrukcje artefaktów
 – specjalna wystawa mobilna (na roll upach), także w wersji do samodzielnego wydruku, która w nowoczesny, infografikowy sposób, przedstawi
najciekawsze aspekty polsko – hiszpańskich relacji w tym okresie historycznym.  Wystawa będzie towarzyszyć aktywnościom projektowym, a finalnie zostanie do dyspozycji polskich szkół na miejscu.
 
W programie wystawy będą:

1. Relacje polsko – hiszpańskie w czasie Złotego Wieku
2. Wojny Rzeczpospolitej w obronie Europy
3. Tolerancja religijna na tle Europy
4. Wyjątkowy kształt ustrojowy RON.     

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 – WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”/ PROYECTO FINANCIADO POR EL MINISTERIO DE ASUNTOS EXTERIORES DE LA REPÚBLICA DE POLONIA EN EL CONCURSO „POLONIA Y LOS POLACOS EN EL EXTRANJERO 2024 – EVENTOS E INICIATIVAS POLACAS”

„Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku”.

 

Stowarzyszenie prowadzi ożywioną działalność skierowaną ku Półwyspowi Iberyjskiemu. Utrzymuje od 2015 roku kontakt z hiszpańskim środowiskiem rekonstrukcji XVI, XVII i XIX wieku. Bierzemy udział w tamtejszych imprezach, prowadzimy działalność edukacyjną promującą historię Polski, współpracujemy z organizacjami polonijnymi oraz Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytutem Polskim w Madrycie.

2017 – Pierwszy udział przedstawicieli Stowarzyszenia w festiwalu historycznych w Lermie (prowincja Burgos), którego partnerem projektu było lokalne Ayuntamiento (gmina). Lerma była siedzibą potężnego księcia, odpowiedzialnego za dyplomację na dworze królewskim. Pozostawił on po sobie przepiękny pałac będący jednym ze Skarbów Hiszpańskiego Dziedzictwa. W to miejsce przybywało wielu dyplomatów i magnatów na przełomie XVI i XVII wieku.

2018 – Wyjazd na imprezę do Jaca (w Pirenejach) w charakterze wysłannika polskiego króla. Jaca – ośrodek sportów zimowych (polskie Zakopane), szczyci się także posiadaniem potężnej bastionowej twierdzy, która znajduje się w doskonałym stanie. Podczas odbywających się w jej wnętrzu wydarzeń rekonstrukcyjnych członkowie Stowarzyszenia szerzyli wiedzę o historii Polski, a także doradzali w zakresie organizowania dużych imprez historycznych.

2019 – Zorganizowaliśmy wydarzenie w Lermie (jako część festiwalu barokowego – Fiesta Barocca)  o nazwie: „La legación del rey de Polonia Sigismundus Tercero Vasa a Felipie Tercero, rey de España – Poselstwo Króla Polski Zygmunta III Wazy do króla Hiszpanii Filipa III”. 

Było ono nie tylko pretekstem do pokazania polskiej kultury, wojskowości i historii dyplomatycznych relacji, ale także uświetniło 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią. Z tego powodu wydatnie wsparła nas Ambasada Polska w Madrycie wraz z Instituto Polaco de Cultura. 

Odtworzyliśmy skład poselstwa, a także oryginalne treści legacji z 1616 roku, dostarczone przez wysłannika królewskiego – Krzysztofa Korycińskiego. Ponadto sprowadziliśmy pod hiszpańskie niebo husarię, szlachtę i hajduków. W trakcie imprezy urządziliśmy stanowisko edukacyjne (kancelarię XVII-wieczną) w którym przedstawiliśmy historię Polski.

2021 – Uczestnictwo w pierwszej edycji imprezy Yecla – Siglo de Oro (w prowincji Murcia), gdzie otworzyliśmy poselstwo do króla Filipa II, podczas którego przedstawiliśmy dokumenty poświęcone zwrotowi sum neapolitańskich (długu Hiszpanii wobec królowej Bony, przekazanego następnie Rzeczpospolitej). Ponadto wzięliśmy udział w okolicznościowych imprezach artystycznych i spotkaniach z samorządowcami hiszpańskimi. Ekspedycja była współfinansowana przez Ambasadę Polską w Madrycie.

2022 – Kolejna ekspedycja do Lermy, tym razem jako przedstawiciele XVII wiecznej magnaterii, kupców, naukowców i pielgrzymów. Opowiadaliśmy o wspólnych relacjach polsko – hiszpańskich, prezentowaliśmy polską sztukę szermierki szablą, urządziliśmy małą rollupową wystawę z informacjami o polskich zmaganiach na wschodzie Europy (“Na straży Europy”) oraz wspólnych cechach naszych państw, jak i odrębnościach (“Między Polską a Hiszpanią”). Wyprawa była wspierana przez Ambasadę Polską w Madrycie, Instytut Polski, a także Polskie Linie Lotnicze LOT.

2023 – Połączyliśmy udział w drugiej edycji imprezy Yecla – Siglo de Oro z aktywnościami skierowanymi do środowisk polonijnych. Stworzyliśmy mały projekt „Polonia. No tan distante”, dzięki któremu odbyliśmy lekcje żywej historii dla szkół do których uczęszczają polskie dzieci: Szkoła Polska przy Ambasadzie (ORPEG) jak i lokalnych szkół hiszpańskich. (https://madryt.orpeg.pl/2023/06/02/lekcja-zywej-historii-z-grupa-rekonstrukcyjna-pospolite-ruszenie-z-krakowa/). Działanie to spotkało się z ogromnym uznaniem wśród odbiorców i wskazało na znaczny potencjał w tym obszarze. Stowarzyszenie miało także wziąć udział w polonijnym pikniku Stowarzyszenia FORUM w parku La Jarossa, jednakże nie doszło do niego ze względu na załamanie pogodowe.

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content