Ekspedycje do Hiszpanii

Projekt edukacyjny

Stowarzyszenie prowadzi ożywioną działalność skierowaną ku Półwyspowi Iberyjskiemu. Utrzymuje od 2015 roku kontakt z hiszpańskim środowiskiem rekonstrukcji XVI, XVII i XIX wieku. Bierzemy udział w tamtejszych imprezach, prowadzimy działalność edukacyjną promującą historię Polski, współpracujemy z organizacjami polonijnymi oraz Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytutem Polskim w Madrycie.

 

2017 – Pierwszy udział przedstawicieli Stowarzyszenia w festiwalu historycznych w Lermie (prowincja Burgos), którego partnerem projektu było lokalne Ayuntamiento (gmina). Lerma była siedzibą potężnego księcia, odpowiedzialnego za dyplomację na dworze królewskim. Pozostawił on po sobie przepiękny pałac będący jednym ze Skarbów Hiszpańskiego Dziedzictwa. W to miejsce przybywało wielu dyplomatów i magnatów na przełomie XVI i XVII wieku.

2018 – Wyjazd na imprezę do Jaca (w Pirenejach) w charakterze wysłannika polskiego króla. Jaca – ośrodek sportów zimowych (polskie Zakopane), szczyci się także posiadaniem potężnej bastionowej twierdzy, która znajduje się w doskonałym stanie. Podczas odbywających się w jej wnętrzu wydarzeń rekonstrukcyjnych członkowie Stowarzyszenia szerzyli wiedzę o historii Polski, a także doradzali w zakresie organizowania dużych imprez historycznych.

2019 – Zorganizowaliśmy wydarzenie w Lermie (jako część festiwalu barokowego – Fiesta Barocca)  o nazwie: „La legación del rey de Polonia Sigismundus Tercero Vasa a Felipie Tercero, rey de España – Poselstwo Króla Polski Zygmunta III Wazy do króla Hiszpanii Filipa III”. 

Było ono nie tylko pretekstem do pokazania polskiej kultury, wojskowości i historii dyplomatycznych relacji, ale także uświetniło 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Hiszpanią. Z tego powodu wydatnie wsparła nas Ambasada Polska w Madrycie wraz z Instituto Polaco de Cultura. 

Odtworzyliśmy skład poselstwa, a także oryginalne treści legacji z 1616 roku, dostarczone przez wysłannika królewskiego – Krzysztofa Korycińskiego. Ponadto sprowadziliśmy pod hiszpańskie niebo husarię, szlachtę i hajduków. W trakcie imprezy urządziliśmy stanowisko edukacyjne (kancelarię XVII-wieczną) w którym przedstawiliśmy historię Polski.

2021 – Uczestnictwo w pierwszej edycji imprezy Yecla – Siglo de Oro (w prowincji Murcia), gdzie otworzyliśmy poselstwo do króla Filipa II, podczas którego przedstawiliśmy dokumenty poświęcone zwrotowi sum neapolitańskich (długu Hiszpanii wobec królowej Bony, przekazanego następnie Rzeczpospolitej). Ponadto wzięliśmy udział w okolicznościowych imprezach artystycznych i spotkaniach z samorządowcami hiszpańskimi. Ekspedycja była współfinansowana przez Ambasadę Polską w Madrycie.

2022 – Kolejna ekspedycja do Lermy, tym razem jako przedstawiciele XVII wiecznej magnaterii, kupców, naukowców i pielgrzymów. Opowiadaliśmy o wspólnych relacjach polsko – hiszpańskich, prezentowaliśmy polską sztukę szermierki szablą, urządziliśmy małą rollupową wystawę z informacjami o polskich zmaganiach na wschodzie Europy (“Na straży Europy”) oraz wspólnych cechach naszych państw, jak i odrębnościach (“Między Polską a Hiszpanią”). Wyprawa była wspierana przez Ambasadę Polską w Madrycie, Instytut Polski, a także Polskie Linie Lotnicze LOT.

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content