Na Wały!

Niezwyciężona twierdza Zamość

Projekt edukacyjny

Od lat jesteśmy zafascynowani Zamościem, jego wyglądem, klimatem, historią. Bierzemy udział w różnych wydarzeniach historycznych i to od kilkunastu lat. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami rekonstrukcyjnymi i placówkami muzealnymi.

Chcieliśmy uhonorować te relacje, tworząc program “Na Wały! Niezwyciężona Twierdza Zamość” – poświęcony zamojskiej twierdzy i jej heroicznych obronie w 3 różnych stuleciach.

Twierdza, jedna z najpotężniejszych w czasach I RP, stanowi unikalny przykład zastosowania nowoczesnych schematów fortyfikacyjnych na terenach Polski. Stan zachowania jej elementów, a ponadto przeprowadzona na wielką skalę odbudowa brakujących elementów, czyni ją jednym z najciekawszych miejsc na mapie Polski.

Przedstawiamy i przybliżamy oblężenia z lat 1656 (przeciw Szwedom), 1813 (przeciw Rosjanom) i 1920 (przeciw bolszewikom). Poza dziejami Twierdzy, zwracamy uwagę na technologiczne aspekty, takie jak: budowa i wykorzystanie fortyfikacji, ich rozwój i zmiany koncepcji, a także zastosowanie starych umocnień w realiach wojny nowoczesnej. Nasz projekt ma charakter złożony, składa się z kilku działań edukacyjnych i popularyzatorskich, które wszystkie poświęcone są dziejom i znaczeniu Twierdzy Zamość. W jego ramach:

  • stworzyliśmy i zorganizujemy fabularną grę miejską, pt. „Niezwyciężona Twierdza Zamość”, która będzie wykorzystywała zachowane elementy twierdzy, a do jej ukończenia potrzebne będzie pozyskanie odpowiedniej wiedzy na stanowiskach animatorów. 
  • zorganizujemy niewielki piknik historyczny, podczas którego będzie można obejrzeć z bliska obrońców twierdzy różnych epok – animatorów (rekonstruktorów historycznych). Piknik odbędzie z w pobliżu Arsenału Zamojskiego, z przedstawieniem sylwetek żołnierskich i techniki wojskowej (armaty, obozowisko, etc). z okresu oblężeń: 

– szwedzkiego z 1656r. 

– rosyjskiego z 1813 r.

– bolszewickiego z 1920 r.

Aby upowszechnić wiedzę o Twierdzy Zamość umożliwimy dostęp do samooprowadzającej się trasy turystycznej (questa). Quest zawarty jest na pojedynczej kartce (formatu A3) zawierającej plan lub mapę oraz zestaw zagadek i tropów, które wymagają odwiedzenia wskazanych miejsc i odkrycia finałowego hasła. Każdy ze stworzonych questów poświęcony będzie innemu wydarzeniu z historii twierdzy:

– „Potęga twierdzy – tropem szwedzkiej klęski z 1656 r.”

– „10 miesięcy chwały – śladem bohaterów z 1813 r.”

– „Polacy i Ukraińcy na straży Zamościa – szlakiem oblężenia z 1920 r.”

Nasze działania kierujemy zarówno do mieszkańców miasta jak i turystów w wielopokoleniowych grupach rodzinnych. Zastosowanie różnych metod, powinien przynieść zwiększenie popularności ukochanego Zamościa i wzrost wiedzy o sztuce fortyfikacyjnej.

Zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pospolite Ruszenie

Oświecenia 33/66

31-636 Kraków

KRS: 0000327745

NIP: 6812002914

REGON: 120914626

kontakt@pospoliteruszenie.net

660 730 930  

Skip to content